Yeni Bir Restoran Nasıl Pazarlanır: 10 Kurşun Geçirmez İpucu

Yeni bir restoranın nasıl pazarlanacağını öğrenmek, doğru eylem planı olmadan çok zor olabilir. Şehir dışından gelenlerden düzenli müşterilere kadar, müşteriler herhangi bir restoran işletmesinin temel taşıdır. Boş bir yemek alanı olan bir restorana sahip olmak, geceleri sizi uyanık tutmak için fazlasıyla yeterli.

Bu yüzden yeni restoranınızı pazarlamak çok önemlidir. Sadece müşteri tabanınızı genişletmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda mevcut müşterilerinizi korumanıza da yardımcı olur. Bu makale, restoran pazarlama oyununuzun seviyesini yükseltmenize olanak sağlayacak on kurşun geçirmez ipucunu tartışıyor. Öyleyse, içine dalalım.

Restoran Pazarlama nedir?

Restoran pazarlaması, yiyecek ve hizmetlerinizi, işlerini kazanmak için hedef kitlenize tanıtma uygulamasıdır. Bunu başarmanın tek bir yolu olmadığını unutmayın. Bunun yerine, hedef kitlenize bütünsel olarak ulaşmak için birden fazla platform kullanarak bir dizi eylem izlemeniz gerekir.

10 Restoran Pazarlama İpuçları: Yeni Bir Restaurant Nasıl Market

Dijital bir dünyada yaşıyoruz ve bilgi teknolojisinin restoran pazarlamasına getirdiği faydaları yakalamanız gerekiyor. Yakın zamanda açtığınız restoranınıza kalabalık çekmek için aşağıdaki ipuçlarını takip etmeyi düşünün.

1. Dijital Olun

Günümüzde, çevrimiçi müşterileri hedeflemek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, restoranınız için mobil uyumlu, göz alıcı ve işlevsel bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir.

Bunun nedeni, müşterilerin %94’ünün çevrimiçi incelemelere göre bir restoran seçmesidir. Bir web sitesi, yemeklerinizi en iyi şekilde sergilemenizi sağlayacak ve özel duyurularınız ve menüleriniz için dijital bir eviniz olacak.

Restoran web sitenizden de sipariş almaya başlamak istiyorsanız, adım adım talimatlar için aşağıdaki videoya göz atın.

Önemli Hesapları Talep Edin

Bir web sitesi kurduktan sonra, yerel SEO’nuzu (Arama Motoru Optimizasyonu) yönetmeniz gerekir. Bunun için restoranınızın hesabını Yelp, Bing ve en önemlisi Google My Business’ta oluşturmanız gerekir.

Bu hesaplarda restoranınızın adını, adresini, iletişim bilgilerini, resimlerini, kabul edilen ödeme şekillerini, teslimat seçeneklerini, çalışma saatlerini vb. yüklemeniz gerekir. Aç müşterileri bilmek istedikleri konusunda bilgilendirmenin en iyi yollarından biridir.

Sosyal Medyayı Unutmayın

Dijitalleşmenin bir diğer kritik yönü de sosyal medyayı kucaklamak. Instagram, Facebook ve Twitter gibi en önemli sosyal medya platformlarında aktif olmanız gerekecek.

Bu platformlar, takipçi sayınızı artırmanıza, müşterilerinizle sağlıklı ve uzun süreli ilişkiler kurmanıza olanak tanır. Bu platformları, özellikle Facebook’u, müşterileriniz hakkında değerli bilgiler bulmak için de kullanabilirsiniz.

Özel raporlar oluşturmak ve müşterilerinizle ilgili önemli verileri bulmak için bir Facebook analiz raporu şablonu kullanmak, onlara beklediklerini vermenize yardımcı olabilir.

Profesyonel İpucu:  Hedef kitlenizi bulmak ve zamandan ve pazarlama bütçesinden tasarruf etmek için Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanın.

2. Yüksek Kaliteli Yemek Fotoğraflarına Yatırım Yapın

High-quality mouthwatering photos are the bread and butter of your restaurant marketing. Don’t skimp in this area because you want to show the best of what you offer. Make sure that each photo looks delicious. Otherwise, you won’t be able to draw hungry eyes and drive the engagement you seek.

Consider hiring a professional photographer who knows a thing or two about food photography. Then, use your website and social media platforms, especially Instagram, to post photos.

Remember that you’ll need to continuously upload new content to keep your customers engaged because it’s not a “set it and forget it” scheme.

3. Share Everything You Do with Your Customers

While running a restaurant business, you’re constantly on the move to reach success. Monitor your daily activities and share peak moments on social media to build excitement and attract more customers.

The excitement of your following will attract other people to look into your menu. In short, use everything you can to build hype.

4. Create an Email List

The community you build using the tips above will most likely become your regular diners. You’ll need to make sure that they also serve as your brand ambassadors. That’s why you need to keep in touch with them continuously.

The best way to provide them with a personalized experience is to create an email list. You can obtain their email addresses using online forms, surveys, Facebook Ads, host free webinars, etcetera.

Once you have created an email list of your target audience, consider sending them a welcome email. Send another email with a “thank you” message if it goes well and you get decent engagement.

Email marketing is one of the best ways to create a long-lasting relationship with your customers and turn them into your best advocates.

Pro Tip: Consider using automated email marketing campaigns to achieve the best results by saving time and effort at the same time.

5. Reward Your Followers

When you see notifications on social media with hearts and thumbs-up emojis, real people are actually behind that. You can reward some of the most dedicated followers every once in a while.

For example, you can offer a free dinner to one of your followers who commented on, liked, and shared most of your posts during a month. Not only will it encourage more people to show interest, but it’ll also improve your engagement. Additionally, it’ll foster loyal customers and strengthen your brand image.

6. Start Loyalty Programs

If you have a restaurant app, you can use it to create a loyalty program. Use restaurant gamification by offering discounts and free purchases to customers who visit your restaurant a certain number of times and scan their loyalty card in the app.

If you’re not in a position to start giveaways right now, consider hosting regular events and make your customers feel included. Being conversational and creative in your restaurant strategies to attract customers allows them to perceive you as relatable and friendly, which encourages them to try your food.

7. Join Community Events

When learning how to market a new restaurant, the community is crucial. Bear in mind that your new restaurant is now a part of a community, and it’s vital to act as such.

Consider joining the local chamber of commerce and participate in neighborhood events. The ideas range from sponsoring charity fundraisers, marathons, and races to selling your food at festivals and fairs.

Food festivals are also a fantastic marketing tactic for showcasing your finest to customers. They are an excellent venue for personally connecting with potential consumers, as well as allowing them to test your dishes.

You can even create your own special events at your restaurant, including Father’s/Mother’s Day specials, musical events, or holiday promotions.

Download our Food Holiday Calendar for 2021 to get unique promotion ideas for every major food holiday of the year.

8. Promote User-Generated Content

User-generated content is an excellent way of creating a personal and intimate relationship with customers. Host a picture contest by inviting customers to submit their favorite dish at your restaurant and then post all of them on your blog/website or throughout your different social networks.

Consider giving a complimentary appetizer or any other reward by selecting lucky candidates at random. This approach can go a long way as it helps customers feel that you respect and appreciate them. Consequently, it’ll turn your occasional visitors into loyal customers.

9. Take Advantage of the Power of Online Reviews

Most consumers need to feel confident and reassured before visiting your restaurant. When customers conduct online restaurant research, one of the most important things they check for is reviews by other people. Take advantage of internet reviews and the trust that customers put in them.

Don’t hesitate to ask your loyal customers to post a review online, especially on your website, Yelp account, Google, or social media profiles. You can also offer a decent discount to people who leave a review when they visit your restaurant next time.

10. Influencer Pazarlamayı Kullanın

Harika bir deneyim veya olağanüstü bir yemek sunarak yeni bir restoranı nasıl pazarlayacağınızı öğrenseniz bile, yeni açtığınız yer hemen bir hit olmayabilir. Amplifikasyon gereklidir ve bu noktada etkileyicilerden ve blog yazarlarından yardım almanız gerekir.

Influencer’lar, sağlam bir sosyal medya takipçisi olan kişilerdir. Restoranınızı test etmelerini ve düşüncelerini takipçileriyle paylaşmalarını istemek size çok yardımcı olabilir. Onlara ücretsiz bir yemek sunabilir veya karşılığında başka bir ödüle karar verebilirsiniz.

Influencer’lar, gönderilerinin yüksek etkileşim aldığı sosyal medyada çok aktif. Influencer pazarlama, restoranınızın sosyal medyadaki erişimini önemli ölçüde artıracaktır. Bu nedenle, restoranınızın çevrimiçi gıda pazarlama stratejisinin bir parçası olarak, birkaç etkileyiciden yardım almayı deneyin.

Son Sözler

Yeni bir restoran işletmesinin nasıl pazarlanacağını anlamak, devam eden bir süreçtir. Tüketicilerle etkileşim kurmaya daha alıştıkça, restoranınız için daha uygun yeni tekniklerle karşılaşacaksınız.

İşletmeniz için neyin işe yaradığını değerlendirmek için yukarıda listelenen yöntemleri birer birer kullanın. Kitlenizi meşgul etmenin en iyi yollarını belirlemek için kendi tekniğinizi de test edebilirsiniz.

Restoranınızın boyutu ve türü ne olursa olsun, hedef kitlenizin beklenti ve ihtiyaçlarına odaklanmanız önemlidir. Hedeflerinize ulaşmak için etkili bir restoran pazarlama stratejisi geliştirmenize yardımcı olacaktır.