Restoranlar İçin Çevrimiçi İncelemelerin Önemi ve Daha Fazlası Nasıl Alınır

Restoranınızı 5 yıldızlı bir işletmeye dönüştürmek ister misiniz? O zaman daha olumlu değerlendirmeleri teşvik etmeniz gerekir. Günümüzde çoğu müşteri, bir restoranı ziyaret etmeden önce çevrimiçi incelemeleri kontrol ediyor. Restoranlar için çevrimiçi incelemelerin önemine ve daha fazlasını elde etmek için neler yapabileceğinize bakalım.

Restoranlar için online Yorumlar Önemi

ABD’de yemek yiyenlerin %94’ünün bir restorana karar verirken çevrimiçi incelemelerden doğrudan etkilendiğini biliyor muydunuz? Rakam diğer ülkelerde karşılaştırılabilir, Fransa %90, İspanya %91 ve İtalya %93.

Ve sadece bu değil. Restoranınızın sahip olduğu olumlu yorumların sayısı, işletmenizde ne kadar insanın harcamaya istekli olduğuyla da ilgilidir.

Müşterilerin %31’i, olumlu eleştiriler alan bir kuruluşta daha fazla ödeme yapacaktır. Aynı zamanda, müşterilerin %22’si en az bir olumsuz yorumu olan bir işletmeden bir şey satın almaz.

Bu rakamlar sadece tesadüf değil. Restoranlar için çevrimiçi incelemelerin önemi son yıllarda hızla arttı.

Mükemmel hizmetinizin örnekleri olarak olumlu restoran incelemeleri toplamak için elinizden gelenin en iyisini yapmak, herhangi bir restoran sahibi için bir öncelik olmalıdır. Müşteriler, patronajlarını genişletecekleri yerleri bu şekilde seçerler.

Henüz ikna olmadıysanız, restoranlar için çevrimiçi incelemelerin somut faydalarına daha yakından bakalım.

1. Çevrimiçi incelemeler mükemmel bir pazarlama aracıdır

Potansiyel müşteriler, markanın kendisinden çok diğer müşterilere her zaman güvenecektir. Kendi tanıtım ve reklam çabalarınız kesinlikle yeni müşteriler kazandıracak olsa da, ürünlerinizin kalitesine kefil olan diğer müşterilerin desteğinden daha iyi bir şey yoktur.

Çevrimiçi incelemeleri, ödemeniz gerekmeyen reklamlar olarak düşünün. Mükemmel müşteri hizmeti sunmak için elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, incelemeler kendileri için konuşacaktır. Çevrimiçi incelemeler artık insanların arkadaşlarına ve ailelerine restoran tavsiye etmesiyle eşdeğer.

2. Yorumlar, restoranınızı haritaya yerleştirir

Bu gün ve yaşta, insanlar çoğunlukla çevrimiçi olarak restoranları keşfederler. Restoranınıza rastlarlarsa ve hiç yorumunuz olmadığını görürlerse, ziyareti riske atmazlar.

Kimsenin bahsetmediği restoranların Google’ın gözünde öne çıkmayacağından bahsetmiyorum bile. Bu, insanların restoran incelemelerini google’da aradıklarında görebilecekleri ilk sayfaya ulaşamayacakları anlamına gelir.

3. Olumlu yorumlar karınızı artıracak

Berkeley’deki California Üniversitesi ekonomistleri profesör Michael Anderson ve Jeremy Magruder’a göre, notu yarım yıldız artan bir restoran, en yoğun yemek saatlerinde rezervasyonlarını %30’dan %49’a çıkardı.

Ekonomistler ayrıca yemeğin kalitesinde, fiyatında veya hizmette herhangi bir değişiklik olmamasını sağladı, bu da rezervasyonların artmasının tek nedeninin çevrimiçi incelemeler olduğu anlamına geliyor.

4. Çevrimiçi itibarınızı şekillendirebilir ve yönetebilirsiniz

Çevrimiçi incelemelerinizi yakından takip etmek, onlara mümkün olan en kısa sürede yanıt vermek ve insanları sizi daha fazla bırakmaya teşvik etmek, restoranınızın çevrimiçi olarak nasıl algılandığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

İncelemelere yanıt vermezseniz, insanlar müşteri hizmetleri becerilerinizden şüphe duyacaktır. Profilinizi TripAdvisor ve Yelp gibi restoran inceleme sitelerinde sahiplenmezseniz, başka biri onları kontrol altına alır ve imajınıza zarar verebilir.

 TripAdvisor profilinizi nasıl optimize edeceğinize ilişkin veriye dayalı ipuçları için TripAdvisor restoran istatistiklerine ilişkin bilgi grafiğimizi indirin .

5. Olumsuz yorumları herkese açık olarak ele alırsınız

Olumsuz yorumları diğer restoran kullanıcılarınızdan mümkün olduğunca uzak tutmayı tercih edebilirsiniz, ancak bunu çevrimiçi incelemelerle kontrol edemezsiniz. Ancak, gümüş bir astar var.

Olumsuz yorumları ciddiye alır ve sorunu çözmek için elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, diğer müşteriler bunu görecek ve bir altın yıldız alacaksınız.

Restoranınız İçin Daha Olumlu Çevrimiçi İncelemeler Nasıl Alınır

Artık restoranlar için çevrimiçi yorumların öneminin farkında olduğunuza göre, bir restoran sahibi olarak daha olumlu yorumlar toplamak için neler yapabileceğinizi öğrenmenin zamanı geldi.

1. Çevrimiçi siparişi etkinleştirin

Müşterilerinize ne kadar çok hizmet sunarsanız, iyi yorumlar alma şansınız o kadar artar. Odak noktanız çevrimiçi incelemeler olduğundan, müşterilerin çevrimiçi yemek siparişi vermelerine izin verin ve yiyecekleri beğendilerse size bir inceleme bırakmalarını teşvik edin.

2. Restoranınızı ana inceleme sitelerine ekleyin

TripAdvisor ve Yelp gibi yorum portalları, yüksek puan alan restoranlar arayan müşteriler arasında oldukça popülerdir. Restoranınız orada değilse, şimdi bir profil oluşturun. Zaten bulabilirseniz, düzenleyebilmek için profili talep edin.

Profillerinize eriştiğinizde, yapabileceğiniz tüm bilgileri doldurduğunuzdan emin olun. Kullanıcılarla ne kadar çok şey paylaşırsanız o kadar iyidir. Web sitenizi, çevrimiçi sipariş sayfanızı, adresinizi, iletişim bilgilerinizi, çalışma saatlerinizi ve yemek ve restoranınızın fotoğraflarını ekleyin.

Restoran incelemeleri için bir diğer önemli portal da Google My Business’tır. Restoranınızı google’da arayan kişilerin ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgilerle bir bakışta karşılaşacakları şekilde ayarlayın. Google My Business incelemeleri, bulması çok kolay olduğu için insanların ilk kontrol ettiği incelemeler arasındadır.

3. Doğrudan inceleme isteyin

Restoran incelemeleri almanın en kolay yolu   onları sormaktır . Bunu çeşitli platformlarda yapabilirsiniz:

 • Restoran web siteniz.  Bir harekete geçirici mesaj ekleyin ve restoranınızla ilgili olumlu eleştirilerle dolu bir sayfa oluşturun.
 • Sosyal medya.  Takipçilerinizden inceleme isteyin.
 • E-posta.  Yorum istemek için restoran bülteninizi kullanın.
 • Restoranınızda.  Yemek yiyen müşterileri, restoranınızı masa üstü el ilanlarında incelemeye teşvik edin.
 • 4. Web sitenizde ve sosyal medyada olumlu yorumları paylaşın

  İnsanları size yorum bırakmaya teşvik etmek için restoranınızın şimdiye kadar aldığı en iyi yorumlardan bazılarını öne çıkarmanızı öneririm. Önce restoran web sitenize ve sosyal medyaya geri bildirimlerini göndermek için gözden geçirenlerden izin isteyin.

  If they agree, share positive reviews periodically with a link to where people can leave their own reviews if they want to. This strategy works in multiple ways because seeing positive reviews will also motivate others to give your restaurant a shot.

  5. Create a QR code restaurant menu

  Now more than ever, customers value safety when visiting their favorite restaurants. Taking all the necessary precautions against the spread of COVID19 will attract more positive reviews. One of these precautions is to replace your typical dine-in menu with a QR code one.

  In the video below, we take you through the main steps of creating your very own contactless restaurant menu via QR code for free.

 • 6. Offer small incentives

  Would you leave a review of a product or service in exchange for a small discount or freebie? Many customers would. You can give them a little push with incentives like gift cards or vouchers, but be careful not to cross a line.

  You can’t “bribe” your customers to leave you a good review with freebies. What they say in the review is up to them. The only thing you can do is incentivize them to take the time and write one, and then hope your service has spoken for itself by then and the review will be positive.

  7. Reply to all reviews

  Finally, what will encourage people to leave you more reviews is seeing how important they are for you. If you take the time to reply to all of them, good or bad, customers will take note of that and may help you out with another positive review.

Çözüm

The importance of online reviews for restaurants can’t be contested – reviews are the lifeblood of the restaurant industry. They make your restaurant stand out from the competition, raise engagement, and ultimately increase profits.

Follow the steps above to ensure you get more positive reviews and turn your business into a 5-star restaurant.