13 Ortak Restoran Şikayetleri ve Günü Nasıl Kurtaracağınıza İlişkin Çözümler

Restoran rahatsız edicilere benzemiyor. Yiyeceklerin olacakların. Aşağıda, bir profesyonel gibi ele almak için en yaygın restoran şikayetlerinden bazılarına ve çözümlerine ulaşmak için.

En Yaygın 13 Restoran Şikayeti Nasıl Çözülür?

1. Düşük maliyetli katkı ve kalite

Şikayet:

Doğal olarak, bir gözden geçirilir en yaygın sorunlardan bazıları yemekle anlaşılır. Yiyeceklerin soğukluğunda, buzda yapılan bir içeceklerden faydalanılır, bunlardan yararlanılır.

Çözüm:

Bir malzemeden yemekle ilgili şikayetlerin yolundan  , personelinizin bir gıda ürünlerinden üretildiğinden emin olmaktan çıkıyor . Tüm sistem tamamlanmasi için bir kişi sorumluluklarını tamamlaması yeterli.

Bilgiler, “Yemek müşteriye neden soğuk geldi?” diye sorun. Sunucunun toplaması için hazır ve mutffekta mı? Bu sunucuda, sunucuyla konuşun ve onları tutun.

Belki de sorun, planlamak için termometrelerin veya planın doğru düzgün çalışmaz. Bir kontrollü rektifiye.

Konukların yemeklerin tuhaf tadından şikayet etmeleri de söz konusu olabilir. Yemekle ilgili bir sorun olup olmadığını  veya kişinin sübjektif nedenlerle yemekten hoşlanmadığını öğrenmek için nedenin dibine  inin.

Bazen, hiçbir şeyden memnun olmayan seçici müşteriler elde edersiniz. Şikayetin sağlam bir temeli varsa, yemeği ücretsiz olarak değiştirmeyi teklif edin veya eve biraz içki alın.

2. Kötü müşteri hizmetleri

Şikayet:

Yiyecek sorunlarına yakın bir saniye, restoranlarda müşteri hizmetleri sorunları nispeten yaygındır. Şikayetler, sunucunun kaba olması, çeki doğru hesaplamaması veya temel soruları yanıtlayamaması olabilir.

Çözüm:

Restoran hizmetiyle ilgili bir şikayeti çözmenin en iyi yolu, personelinizle konuşmak ve hepsinin işletmenizi temsil etmek için uygun şekilde eğitildiğinden emin olmaktır  .

Çalışanlarınız restoranınızın yüzüdür, bu nedenle onları eğitmek ve endişelerini dinlemek için zaman ve çaba harcamanız çok önemlidir. Mutlu çalışanlar başarılı bir iş yaratır.

Onları eğitmek için elinizden gelen her şeyi yaptığınıza inanıyorsanız ve sorunlar devam ediyorsa, bu iş için doğru insanlar olmadıkları açıktır. Öğrenmek istemeyen bir çalışan için müşteri memnuniyetini riske atamazsınız.

Bir restorandaki şikayetlerin çoğunu uygun eğitimle çözebilirsiniz. Personelin restoran ve sorumlulukları hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrendiği yer burasıdır. Sorun kaba davranıştan veya kötü bir tutumdan kaynaklanıyorsa, bu eğitimin bile çözemeyeceği bir şey olabilir.

 Eğitimde bununla ilgili uyarı işaretlerini arayın, böylece sorunu daha erken çözebilir ve umarız personel kabalığıyla ilgili müşteri şikayetlerinden kaçınabilirsiniz.

3. Sipariş karışıklığı

Şikayet:

Sipariş ettiğiniz şeyi alamamak, bir restoranda en hayal kırıklığı yaratan ve sinir bozucu müşteri sorunlarından biridir. Aynı şey, bir kereden fazla talep ettikten sonra sunucunun size bir şey getirmeyi unutması için de geçerlidir.

Çözüm:

Siparişlerdeki karışıklıklar, bir restoranda ara sıra olabilecek bir şeydir. Normal bir olay haline gelmediği sürece endişelenecek bir şey yok.

Ancak, gelecekte bundan nasıl kaçınacağınızı öğrenmeli ve başına gelen müşteriyi sakinleştirmelisiniz.

Çalışanlar işlerini yapmadıkları için olduysa, bu uygun eğitimin çözebileceği bir sorundur. Bununla birlikte, personelin bataklığı nedeniyle de olabilir.

Bu durumda,  yetersiz personel  olmadığından ve iş yükünün mevcut çalışanlarınızın kaldıramayacağı kadar fazla olmadığından emin olun . Onlarla açıkça konuşun ve yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sorun.

Hoşnutsuz müşteriyi sakinleştirmek için,  başlangıçta sipariş ettiklerini ücretsiz olarak getirmeyi teklif edin . Müşterilerin sabırsızlaştığına veya sinirlendiğine dair işaretleri tespit etmek için çalışanlarınızı masaları yakından takip etmeleri için eğitin. Uygun önlemeyi öğrenirlerse bir sahneden kaçınabilirler.

4. Temizlik boyası ve diğer güvenlik endişeleri

Şikayet:

Restoranları ziyaret eden müşteriler için temiz ve hijyenik bir ortamda yemek yemek çok önemlidir. Bu nedenle en yaygın restoran şikayetlerinin büyük çoğunluğu mutfak eşyaları veya masanın temiz olmaması, banyoların uygun şekilde dezenfekte edilmemesi vb.

Çözüm:

Restoranınızın ,  çalışanların el yıkama ve saç kuralları gibi tüm temel sağlık ve güvenlik düzenlemelerini listeleyen bir el kitabına sahip olması gerekir  . Bu, gıda kontaminasyonu gibi olayları önleyecektir.

Her gün, hatta günde birkaç kez temizlemeniz gerektiğini bildiğiniz yüzeyler olsa da, daha az önemli şeylerin çatlaklardan kayıp gitmesine izin vermek kolaydır. Ancak müşteriler bunları fark eder.

Restoranınızda sahte bitkiler varsa, sık sık tozlarını alın. Önceliğiniz olmasa da pencereleri veya tavan vantilatörlerini temizlemeyi unutmayın.

Temizlemeniz  gereken tüm bu küçük şeyleri takip etmek için günlük, haftalık ve aylık öğelerle bir restoran temizlik kontrol listesi oluşturun . Böylece hiçbir şeyi unutmazsınız ve restoranınız tertemiz görünür.

COVID19 Sağlık ve Güvenlik

COVID19 salgını, sağlık ve güvenlik söz konusu olduğunda yeni endişeler ekledi. Tüm yerel düzenlemelere uyduğunuzdan ve restoranınızda misafir ağırlamanın sizin için güvenli olduğundan emin olun. Ayrıca tüm personel maske takıyor ve yüzeyleri düzenli olarak temizleyip dezenfekte ediyor.

5. Uzun bekleme süresi

Şikayet:

Acıktığınızda, yapmak istediğiniz son şey yemeğin gelmesi için uzun süre beklemektir. Müşteriler, sipariş ettikleri yiyeceğe bağlı olarak, siparişin hazır olması için belirli bir süre beklerler. Aynı şey, oturana veya bir menü alana kadar beklemeye istekli oldukları süre için de geçerlidir.

Çözüm:

İlk olarak,  müşterilerin ne beklemeleri gerektiğini bilmeleri için sunucularınızı farklı yemekler için tahmini bir bekleme süresi sağlayacak şekilde eğitin. Tabii ki, bu aynı zamanda ekibin geri kalanının da zamana saygı duyduklarından emin olmak için iyi yağlanmış bir makine gibi çalışması gerektiği anlamına gelir.

İkinci olarak,  bekleme sürelerini daha yönetilebilir hale getirmek için restoranınıza TV, canlı müzik grubu veya ücretsiz WiFi gibi eğlence eklemeyi düşünün  . Bu şekilde, müşterilerin beklerken yapacak bir şeyleri olacak.

Sipariş, yoğun bir restoran veya bir çalışanın hasta olması gibi nedenlerle doğal olmayan bir şekilde ertelenirse, müşterilerden özür dileyin ve   sorunları için evde ücretsiz içecekler veya tatlılar ikram edin .

6. Aşırı pahalı menü öğeleri

Şikayet:

Çoğu zaman, müşteriler güzel bir yemek için daha önemli miktarda para ödemeye isteklidir. Ancak yemek pahalı olduğunda ve kalite bekledikleri gibi olmadığında, kendilerini bir gezintiye çıkarılmış gibi hissedeceklerdir.

Çözüm:

Restoranınızda fiyatları belirlemek zor bir iştir. Kaliteden ödün vermeden fiyatlarını geçmenin bir yolu olup olmadığını görmek için çok fazla araştırma yapmanız ve rekabeti kontrol etmeniz gerekiyor.

Menü öğelerinizi fiyatlandırırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Menü fiyatlandırması  , çiğ gıda maliyetlerine, gıda maliyet yüzdelerine ve brüt kar marjlarına bakmalıdır  . Müşteriler için yemek sunumu da dahil olmak üzere tüm yemek deneyimi önemlidir.

Daha fazla bilgi edinin:  İşletmenizin Gelişmesine Yardımcı Olacak Restoran Menüsü Fiyatlandırma Stratejileri

An excellent tip to lower food costs and implicitly menu prices is to use seasonal ingredients that you source locally.

Read more: The Benefits of a Seasonal Restaurant Menu & How to Implement One

7. Issues with seating and general atmosphere

The complaint:

Common restaurant complaints also include poor positioning of the tables, a crowded area, being seated near the kitchen service door, loud music, and other complaints related to the atmosphere.

The solution:

Design your restaurant trying to anticipate these complaints. You can maximize even the tiniest of spaces if you have a vision or hire a professional to do it for you.

Read more: 15 Restaurant Design Tips That Will Attract More Customers

When designing the seating area, consider the restaurant’s layout and don’t overcrowd it with tables and chairs. You also need space for customers and staff to move around without bumping into the furniture and each other.

Regulate the temperature in the restaurant using a climate control system and ensure proper ventilation for hot summer days. Also, keep the music down so customers can talk to each other.

Lighting is also an essential factor to consider. You want to create an ambiance that resonates with your target audience. If you’re targeting couples, you need softer, more romantic lighting. If you own a fast food, bright lights are better.

8. Absence of certain services or products

The complaint:

Diyelim ki bir müşteri kredi kartıyla ödeme yapmak istiyor veya evinden yemek için yemeğini alıyor. Bu beklentileri karşılayamıyorsanız, bazı müşteriler şikayet edebilir. Sipariş vermek istedikleri yemek veya içeceklerin eksik malzemeleri de şikayet sebebidir.

Çözüm:

Envanterinizi yakından takip ederek  ve malzemeler azalmadan yeniden stok yaparak eksik malzeme fiyaskosunu hızla çözebilirsiniz  .

Yine de bazen bir malzemeniz kalmayabilir ve menünüzdeki bazı yemekleri hazırlayamayabilirsiniz. Bu durumda şikayetlerin önüne geçmek için  onları geçici olarak menüden gizlemelisiniz .

Bunu fiziksel bir menü ile yapamayacağınız için, akşam yemeği için QR menülerine geçmenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki videoda, restoranlar için ücretsiz bir QR kod menüsü oluşturmaya yönelik adım adım talimatlar bulacaksınız  .

Çevrimiçi menünüze yönlendirilen bir QR koduyla, artık hazırlayamayacağınız herhangi bir yemeği malzeme eksikliğinden gizlemek çok kolay.

Belirli hizmetlerin yokluğuyla ilgili şikayetlerle ilgili olarak, çevrimiçi ödemelere ve eve teslim ve teslim alma gibi sipariş karşılama seçeneklerine geçmeyi düşünün.

9. Gıda zehirlenmesi veya hazımsızlık

Şikayet:

Restoran sahiplerinin asla yüzleşmek istemediği en yaygın restoran şikayetlerinden biri, restoranınızda yemek yedikten sonra sağlık sorunları yaşayan bir müşteridir. Gıda zehirlenmesi ve hazımsızlık, restoranınıza kötü bir itibar kazandırabilecek ciddi endişelerdir.

Çözüm:

Bu, genellikle müşteri artık restoranda olmadığında ortaya çıkan türden bir sorun olduğundan, diğer müşterilerin görmesi için muhtemelen kötü bir inceleme yazacak veya sosyal medyanızda yayınlayacaktır.

O zaman, sadece durumun temeline inmek  ve müşterinin restoranınızda gerçekten gıda zehirlenmesi veya hazımsızlık olup olmadığını öğrenmek değil, aynı zamanda bir miktar hasar kontrolü yapmak da  çok önemlidir  .

Bu gibi suçlamaları kamuoyundan uzak tutmak istediğiniz için şikayete yanıt verin ve neler olduğu hakkında daha fazla tartışabileceğiniz e-postaya taşıyın.

 Müşteriye karşı anlayışlı ve anlayışlı olun ve bunun bir daha olmayacağından emin olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Müşteriler, bu durumlarda harekete geçtiğinizi görmekten hoşlanır, bu nedenle sorunu nasıl çözeceğinizi tam olarak açıklayın.

10. Web sitesi düzgün çalışmıyor

Şikayet:

Bir web sitesi, iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığı sürece restoranın tanınmasına ve artan karlara yardımcı olabilir. Kötü UX, kullanıcılar menülerini kontrol etmek veya sipariş vermek için restoran web sitelerine eriştiğinde yaygın bir şikayettir.

Çözüm:

Restoranınız için bir web siteniz varsa, onu markanızın bir uzantısı olarak değerlendirin. Oraya giren kişinin aradığını bulduğundan ve web sitesini iyi bir izlenimle bıraktığından emin olun.

Restoran web sitenizde yiyecek satıyorsanız  , menünün görünür ve kolay erişilebilir olduğundan emin olmalısınız . Ayrıca, kullanıcılar teknolojik açıdan bilgili olmasalar bile sipariş verebilmelidir.

Adresiniz, çalışma saatleriniz, menünüz ve iletişim bilgileriniz gibi ilgili tüm bilgileri ana sayfaya ekleyin. En yaygın restoran web sitesi hatalarını nasıl tespit edeceğinizi ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.

Devamını oku:  Çevrimiçi Sipariş için Restoran Web Sitesi Trafiğini Nasıl Artırırsınız

11. Teslimatla ilgili sorunlar

Şikayet:

Restoranınıza teslimat eklemek harika bir fikir ama aynı zamanda büyük bir sorumluluk. Sipariş veren müşterilerinizin mutlu olduğundan emin olmalısınız. Teslimatla ilgili şikayetler şunları içerir:

  • Yemek geç ve soğuk geldi.
  • Siparişlerde bir karışıklık oldu.
  • Teslimat sürücüsü kabaydı.

Çözüm:

Bu durumda çözüm,  teslimat işinize uygulamalı bir yaklaşımdır . Şirket içi bir çevrimiçi sipariş sistemi kurun, kendi teslimat sürücülerinizi işe alın ve eğitin ve baştan sona tüm süreci kontrol edin.

Teslimatla ilgili şikayetlerin çoğu restorana yönlendirilir. Gerçekte, üçüncü taraf teslimat uygulamaları kullanıyorlarsa, yemek restorandan ayrıldıktan sonra teslimat artık onların kontrolünde değildir.

By  sipariş ve teslimat sürecinin kontrolünü ele , sen şikayetlerin riskini en aza indirmek. Ayrıca, kötü bir müşteri hizmetleri şikayetinin hala meydana geldiğini varsayalım. Bu durumda doğrudan müşteri ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz.

12. Diyet kısıtlamalarına uyulmadı

Şikayet:

Bazı müşteriler, ziyaret ettikleri bir restoranda vejetaryen, vegan veya glütensiz seçenekler bulunmadığında şikayet ederler. İnsanların uyması gereken birçok diyet ve kısıtlama türü vardır ve mümkün olduğunca çok sayıda restorana uyum sağlamak istemeleri beklenir.

Çözüm:

Peki, bu durumda yapılacak ne var? Tüm menünüzü değiştirmek veya herkese uygun birçok yeni öğe eklemek büyük olasılıkla mümkün değildir. Sorun değil. Restoranınızı belirli bir diyetle oluşturduysanız, bu onu değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Bu durumda orta yol, birden fazla diyet içeren en az bir menü öğesini denemek ve eklemek olacaktır  . En popüler yemekleriniz için vejetaryen/vegan seçenekler de yapabilirsiniz. Bunu yapmaya karar verirseniz, menü açıklamalarında bunu açıkça belirtmeyi unutmayın.

Müşterileri acıktıracak yemek tariflerinin nasıl yazılacağını öğrenmek için e-kitabımızı indirin.

Bu da mümkün değilse, yapabileceğiniz en fazla şey kibar olmaktır.  Müşterinin aradığı yiyecek türünü sunduklarını bildiğiniz bölgedeki diğer kuruluşları önermeye çalışın  . Yardım etmeye çalışmanızı takdir edeceklerdir.

13. Menü ve yemek arasındaki tutarsızlıklar

Şikayet:

Son olarak, müşteriler menünüzde gerçeği yansıtmayan bir şey gördüğünde daha yaygın restoran şikayetleri ortaya çıkar. Menüdeki fotoğraflarda lezzetli görünen ancak gerçek hayatta hayal kırıklığı yaratan bir yemek buna iyi bir örnek olabilir.

Çözüm:

Menünüzde  ve web sitenizde stok fotoğrafları kullanmaktan kaçının çünkü müşteriler gerçeği gördüklerinde hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Daha fazla para yatırmak anlamına gelse bile yemeğinizin profesyonel fotoğraflarını çekin . Uzun vadede yatırımın karşılığını alırsınız.Bu fotoğrafları menünüzden sosyal medyaya kadar her yerde kullanabilirsiniz.

Henüz profesyonel fotoğraflara paranız yetmiyorsa, sosyal medyayı kontrol etmeyi ve fotoğraflarında sizi etiketleyen biri olup olmadığına bakmayı deneyin. Yemeğinizin güzel resimlerini bulursanız, onları alan kişiyle iletişime geçin ve bunları menünüzde veya pazarlama amacıyla kullanmak için izin isteyin.

5 Adımda Müşteri Şikayetlerine Nasıl Cevap Verilir?

Ne kadar iyi yaparsan yap, her zaman şikayet eden insanlar olacaktır. Bu olduğunda, müşteri şikayetlerini nasıl ele alacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Dikkatlice dinleyin:  Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, şikayeti dikkatlice dinlemektir. Müşteriyi araya girmek için kesmeyin çünkü hayati bilgileri kaçırabilirsiniz ve onları sadece kızdırırsınız. Ayrıca, size şikayette bulunurken, bunu kibar bulsanız bile gülümsemeyin. İlgili ve dikkatli bir tavırla dinleyin.
  2. Özür dileyin:  İşleri daha iyi hale getirmeye çalışmadan önce müşteriden özür dileyin. Deneyimlerinin uygun olmadığı için ne kadar üzgün olduğunuzu ve bir daha asla olmaması için elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı söyleyin.
  3. Bir çözüm önerin:  Ardından, gündeme getirdikleri sorunu çözmenin yollarını düşünün ve bu çözümü onlara iletin. Sorunu nasıl çözeceğinize ve sonraki adımlarınızın neler olduğuna dair kapsamlı ayrıntılar verin.
  4. Bazı freebies ile işleri düzeltin:  “Anlaşmayı tatlandırmak” için evde bir içecek veya tatlı gibi bir freebie teklif edin. Size çok pahalıya mal olmaz ve müşterinin tutumunda büyük bir fark yaratabilir.
  5. Bir takip yapın:  Son olarak, müşterinin etkileşimden memnun ve hoşnutsuz hissetmediğinden emin olun. Çözümünüz onlar için çalışmıyorsa, bir alternatif bulmaya çalışın. Şikayet çevrimiçiyse, herhangi bir şeyin değişip değişmediğini görmek için gönderdikten sonra kontrol edin.

Şunlar da hoşunuza  gidebilir : Marka Bağlılığını Artırmak için Olumsuz Restoran İncelemelerine Nasıl Yanıt Verilir

Son sözler

İşte alındın; En yaygın restoran şikayetleri ve düzeltmeye ve müşterilere mutlu olmaya yönelik çözümler. Başvuruların uygun olmayan bir şekilde teslim edilecek zaman. Ne olsun, onları araştırmak sizin sitenizdir.

Nelere uygun yapılır, küçük bütçeli zamanlarda olacak. Bu durumda, sizi aşağı çekmenize vermemek önemlidir. Yapabileceğiniz tek şey üretebilen insanların tercihlerini yapacaktır ve müşterilerin beğenisini kazanmak.