Mevsimlik Restoran Menüsünün Faydaları & Nasıl Uygulanır?

Restoran müşterilerinizi yıl boyunca benzersiz, taze tada sahip yemeklerle şaşırtmayı mı düşünüyorsunuz? Mevsimlik bir restoran menüsü uygulamaya ne dersiniz? Aşağıdaki makalede, dönen bir menüye sahip olmanın başlıca avantajlarına bakıyorum. Ek olarak, sürece nasıl başlayacağınıza dair birkaç ipucu ve püf noktası sağlıyorum.

Mevsimlik Restoran Menüsünün 5 Faydası

1. Malzemelerinizi yerel olarak temin edebilirsiniz

Mevsimsel menü öğelerinin belki de en büyük satış noktası, onları yerel üreticilerden temin edebilmenizdir. Tarladan sofraya hareketi, sürekli gelişen bir trenddir ve birçok faydası ile birlikte gelir.

Sadece malzemelere daha hızlı erişim sağlamakla kalmaz, bu da onların daha taze olacağı anlamına gelir. Ayrıca, karbon ayak izini azaltmak için üzerinize düşeni yapacaksınız çünkü bunlar size ülkenin dört bir yanından gönderilmeyecek.

Yerel çiftçilerle iletişim kurmak, toplumu desteklemenize ve sık sık gittikleri restoranların etik kurallarına önem veren insanlara, desteklemeye değer bir işletme olduğunuzu göstermenize yardımcı olabilir.

2. Gıda maliyetlerini düşürür

Mevsimlik bir restoran menüsü, yerel olarak satın alarak paradan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir. Fark edeceksiniz ki mevsime göre bazı malzemeler bol miktarda yetişiyor, bu da daha ucuz oldukları anlamına geliyor.

Örneğin, yaz mevsimi menünüz, yerel çiftçilerden temin edilmesi kolay olan çok sayıda tatlı mısır, kabak veya yaban mersini içerebilir. Sonbahar için mevsimlik tarifleriniz, o mevsimde çok popüler olan balkabağı ve balkabağı gibi malzemeleri içerebilir.

3. Yaratıcılığı artırır ve yeni insanları çeker

Mevsimlik yiyecekler size restoran menünüzü deneme ve yeni, heyecan verici mutfak deneyimleriyle ilgilenen insanları çekme şansı verir. Şefiniz yeni menü öğeleri bulmaktan hoşlanıyorsa, restoranınız için döner bir menü seçme tercihinizi kesinlikle takdir edeceklerdir.

Menünüzü değiştirmekten bahsetmiyorum bile, pazarlama stratejinizi de yenilemenizi sağlar. Bu, daha önce restoranınızı merak etmeyen kişilerin ilgisini çekebilir.

Aynı zamanda, müdavimler en sevdikleri restoranın yenilikçi olduğunu takdir edecek ve menünüzü her değiştirdiğinizde sabırsızlıkla bekleyeceklerdir.

4. Daha lezzetli ve sağlıklı yiyecekler sunacaksınız

Mevsimlik malzemeler sadece daha taze değil; onlar da daha lezzetli. Malzemelerin yoğun sezonda kullanılması yemeklerinizin kalitesini etkiler. Lezzetli, ağız sulandıran menü öğeleriyle müşterileri çekmenize yardımcı olur.

Mevsimlik tarifler de daha sağlıklıdır. Çoğu yerel çiftçi, ürünlerinde zararlı böcek ilacı kullanmaz, bu nedenle ürün daha besleyici olur.

5. Kârınızı artıracak

Son olarak, mevsimlik bir restoran menüsü sonuçta sipariş kârınızı %26 oranında artırabilir  . Ve nedenini anlamak zor değil. Yaz başlar başlamaz insanlar karpuz ve çilek gibi taze meyvelere yönelir. O sonbahar esintisi esmeye başladığında, balkabağı baharatlı latte ve turta hayal etmeye başlarlar.

Mevsimsel malzemeler, Şükran Günü’nde hindi veya Noel’de elmalı turta yerken, çocukluğumuzla ilişkilendirdiğimiz bir nostaljiyi çağrıştırıyor.

5 Mevsimsel Menü Fikirleri: Dönen Menü Nasıl Uygulanır?

1. Kaynaklarınızı bulun

Mevsimlik bir restoran menüsü uygulama süreci kaynaktan başlamalıdır: yerel çiftlikler. Bu seçim, menünün mevsimselliğiyle ilgili diğer tüm yönleri etkileyeceğinden, hafife almanız gereken bir şey değil.

Potansiyel çiftlikleri ziyaret ederken kullanmak istediğiniz malzemelerin mevsimlik bir yiyecek listesine sahip olmak iyidir. Bununla birlikte, açık fikirli olun ve planlamamış olsanız da, menünüze entegre edebileceğiniz ürünlere dikkat edin.

Ürün açısından uygun görünen bir yer bulduğunuzda, teslimat için pazarlık yapın ve olası bir fiyat indirimi hakkında bilgi alın. Toplu sipariş verirken, sahipleri indirimlere açık olabilir.

2. Ürünü kendiniz tadın

Sunduğunuz herhangi bir yeni menü öğesinde olduğu gibi, siz ve ekibiniz onu halka sunmadan önce tadına bakmanız gerekir. Aynı şey ürünlerin kendileri için de geçerlidir. Bir anlaşma yapmadan önce, malzemelerin standartlarınıza uygun olup olmadığına bakın.

Bir sonraki adım, onlarla yemek pişirmek ve tüm ekibi bir tatma seansına davet etmek olacaktır. Malzemelerin bulaşıklarınızı gerçekten parlatır mı yoksa farklı bir sağlayıcı aramanız mı gerektiği konusunda geri bildirim isteyin.

3. Personelinizi eğitin

Taze malzemelerle kullanım ve pişirme, kutularda veya torbalarda gelen malzemeleri kullanmaktan farklı olabilir. Sezonluk bir menü ile yeni başlıyorsanız, her şeyin kurallara uygun olduğundan emin olmak için çalışanlarınızı eğitmeniz gerekir.

Sebzeleri dilimlemek ve doğramaktan uygun pişirme sıcaklığına kadar, yemeği hazırlama şekliniz işinizi olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Düzgün pişirilmezse, en iyi malzemeler bile olması gerektiği gibi tadamaz. Personelinizin mevsimlik restoran menünüzden en iyi şekilde yararlanmaya hazır olması gerekir.

4. Mevsimsel menünüzü tanıtın

Bir sonraki adım, mevsimsel menünüzü web sitenizde, sosyal medyada, haber bülteninizde ve gerçek mekanda faaliyet gösterdiğiniz yerde pazarlamaktır. Menünüzü güncellediğinizi söyleyin ve yerel kaynaklı malzemeler kullandığınız gerçeğine odaklanın.

Yeni yemeklerin leziz görünen fotoğraflarını yayınlayın, özel restoran promosyonları yapın ve neden olmasın, hatta takipçilerinizden kullanıcı tarafından oluşturulan bazı içerikleri almak için bir yarışma düzenleyin.

Mevsimlik bir menünün temel özelliği, sonsuza kadar burada olmayacağı olduğundan, müşterileri gitmeden önce denemeye teşvik etmek için bu sınırlı süre hissinden yararlanın.

Bir öğenin çok popüler hale geldiğini fark ederseniz, onu gelecek yıl geri getirmeyi düşünün ve yeniden denemek için can atan insanlar için piyasaya sürülmesiyle ilgili heyecanı artırın.

5. Her bir öğeyi değiştirmeyin

Tüm bunlar, mevsimlik bir menüyü her açtığınızda, her bir öğeyi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, bir yaz veya bahar mevsimi menüsü sunuyor olsanız bile, insanların en çok sevdiği ve restoranınızın zımbaları olan bazı menü öğelerini saklayın.

Bazı müşteriler değişikliği sevmez ve her zaman yaptıklarını sipariş etmeyi tercih eder. Onlara da hitap etmek çok önemli. İnsanların en sevdiği yemekler mevsimlik malzemelerle yapılmasa bile yine de iyi satar ve herkesi mutlu eder.

Çözüm

Mevsimlik bir restoran menüsü uygulamak, restoran müşterilerinize lezzetli, yerel kaynaklı yiyecekler sunarak daha çevre dostu olmanın mükemmel bir yoludur. Aslında satışlarınızı artırabilir ve gıda maliyetlerinizi düşürebilir. Yukarıdaki ipuçlarını izleyerek mevsimlik bir menü stratejisi uygulamaya başlayın.