Bir Restoran Çevre Dostu Nasıl Yapılır: 10 İpucu ve Sır

Sürdürülebilirlik hareketi sadece bir heves değil; kalmak için burada. Vatandaşlardan işletmelere kadar herkes bundan etkileniyor. Bir restoranı nasıl çevre dostu hale getireceğini merak eden bir restoran işletmecisi olarak doğru yere geldiniz.

Aşağıdaki yazıda çevre dostu bir restoran olmanın artılarını ve bunu hem kısa hem de uzun vadede nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Restoranlarda Çevresel Sürdürülebilirlik: Restoranlar Neden Yeşil Olmalı?

Yeşil bir restoran menüsü maliyetleri azaltabilir

Restoranlarda yeşil uygulamaları uygulamak sadece çevreye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğrudan restorana da yardımcı olur. Restoranların çevre üzerindeki etkisinin büyük bir kısmı yemek israfıyla ilgilidir. Yiyecek israfınızı en aza indirmek, kârınızı da artırır çünkü artık boşa para harcamazsınız.

Ayrıca, çevre dostu restoran malzemeleri ve ekipmanları satın almak gibi restoran sürdürülebilirlik uygulamaları ilk başta daha pahalı görünebilir. Yine de, sonunda ödeyecekler. Elektrik, su ve gaz faturalarınızı düşürerek ilk yatırıma değecektir.

Müşteriler yeşil restoran konseptini seviyor

Son yıllarda müşteriler restoranlarda sürdürülebilirliği benimsemeye başladılar. 2014 Cone Communications Gıda Sorunları Trend İzleyicisine göre, Amerikalı tüketicilerin %77’si, gıda satın alırken sürdürülebilirliğin önemli bir faktör olduğu konusunda hemfikir.

Ayrıca, Halkla İlişkiler Konseyi’nin 2015 yılında yaptığı bir araştırma, müşterilerin işletmelerin kamu yararını desteklemesi gerektiğini söylediğini aktarıyor. Sürdürülebilirlik uygulamalarınız konusunda ciddiyseniz ve bunları restoran müşterilerinize tanıtıyorsanız, sizinle yemek yemek istemeleri daha olasıdır.

Yeşil restoranlar gezegeni kurtarmaya yardımcı oluyor

Sonuç olarak, neden bir restoranı çevre dostu yapmayı öğrenmelisiniz? Hepimizin üzerinde yaşadığımız gezegen için. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 milyondan fazla restoran var. Bu restoranlar her yıl binlerce galon su tüketiyor, tonlarca karbondioksit ve binlerce kilo atık üretiyor.

Bu hızla ve her yıl daha fazla restoranın açılmasıyla çevre üzerindeki etkileri göz ardı edilemez. Ancak, yeşil bir restoran konsepti uygulayarak dünyada bir fark yaratmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bir Restoran Nasıl Çevre Dostu Yapılır: Restoranlarda 10 Sürdürülebilir Uygulama

1. Mevsimsel menüleri tanıtın

Çevre dostu bir restoranın mevsimlik menülerin değerini öğrenmesi ve yerel malzemeler satın alması gerekir. Sürdürülebilir bir restoran menüsü oluşturmanın en iyi yolu, ürünleri yalnızca mevsiminde kullanmaktır.

Mevsimlik bir restoran menüsünün faydaları sayısızdır. Müşterilere sürekli olarak yeni bir şeyler sunacaksınız. Ayrıca, malzemeler daha ucuz, daha taze ve daha lezzetli olacak ve bunlara daha az para harcayacaksınız.

Ayrıca, tüm malzemelerinizi yerel olarak satın alırsanız, ürünlerin ülke çapında taşınmasından kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur ve böylece karbon ayak izinizi düşürürsünüz.

Hatta bir arka bahçeniz varsa kendi malzemelerinizi yetiştirmeyi deneyebilir veya yerel üreticilerden aldığınız taze, organik malzemelerle kendi soslarınızı yapabilirsiniz. Müşteriler yemek söz konusu olduğunda özgünlüğü severler.

2. Çevre dostu restoran tasarım fikirlerini uygulayın

İster inanın ister inanmayın, tasarım aynı zamanda restoran gibi işletmeler için sürdürülebilirliğin büyük bir parçasıdır. Restoranınızı tasarlarken veya yeniden tasarlarken, daha çevre dostu bir tasarım sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • LED ışıkları mümkün olduğunca kullanın;
 • Banyolarda hareket sensörlü ışıklar kullanın;
 • %100 gerekli değilse TV’leri çıkarın (örneğin, bir spor barınız varsa, bu bir seçenek değildir);
 • Yıldırım ve soğutma maliyetlerini azaltmak için güneş ışığını ve havayı alan büyük pencereler ekleyin;
 • Yaz aylarında ısıyı dışarıda tutmak için binanın dışına tenteler kurun;
 • Özellikle ahşap olmak üzere geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış mobilyalar satın alın;
 • Menünüzü geri dönüştürülmüş kağıda yazdırın;
 • Geri dönüştürülebilen kağıt peçeteler kullanın.

3. Çevre dostu gıda kapları kullanın

Ayrıca paket servis ve teslimat yapıyorsanız, çevre dostu paket servis kapları olmazsa olmazlardandır. Köpük kaplar çevre için en iyisi değil, ama neyse ki seçenekler var. Bu seçeneklerden biri, gübrelenebilir, biyolojik olarak parçalanabilen ve mikrodalgaya dayanıklı olan küspeden yapılan kaplardır.

Ahşap veya polilaktik asitten (PLA) yapılmış kaplar da bir seçenektir. İkincisi, kompostlanabilir ve biyolojik olarak parçalanabilir olması dışında plastiğe daha benzer. Bazı restoranlar, astarlı veya bambu kağıttan yapılmış taşıma kaplarını da tercih eder. Seçim size kalmış.

Paket servisi olan restoran veya restoran için plastik pipet kullanıyorsanız, kağıt veya PLA gibi çevre dostu alternatiflere geçmeyi düşünün. Zaten trend bu, çünkü bazı şehirlerde plastik pipetlerin tamamen yasaklanması konuşuluyor.

4. Enerji tasarruflu ekipman satın alın

Enerji tasarruflu cihaz ve ekipmanlara bakarak bir restoranı nasıl çevre dostu hale getireceğinizi öğrenebilirsiniz. Başlangıçta daha pahalıdırlar, ancak daha az tüketirler. Uzun vadede enerji tüketimini azaltmanıza yardımcı olurlar.

Ayrıca, bir şeyi değiştirmeniz gerektiğinde, ikinci el satın almayı düşünün. Çok az kullanılmış, ancak yine de yepyeni birinden çok daha ucuz olan birçok restoran ekipmanı bulacaksınız.

Enerji tasarruflu cihazlar satın aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, Energy Star logosuna sahip olup olmadıklarını kontrol edin. Bu, daha az enerji kullandıklarının ancak yine de mükemmel performans sergilediklerinin kanıtıdır.

5. Geri dönüşüm ve kompost

Geri dönüşüm, çevreye daha duyarlı olmanın en popüler ve yaygın yollarından biridir. İster kendiniz geri dönüştürüyor olun, ister atıklarınızı ayrıştırıp geri dönüşüme gönderiyor olun, yine de bir fark yaratıyorsunuz.

Geri dönüşümün verimliliği artırdığından, enerji tüketimini azalttığından ve aslında paradan tasarruf etmenizi sağladığından bahsetmiyorum bile. Günlük operasyonlarınızda kullandığınız cam şişeleri, tahta kasaları, karton kutuları ve diğer malzemeleri nasıl geri dönüştüreceğinizi öğrenin.

Kompostlama, restoran sahibi olarak kullanabileceğiniz başka bir sürdürülebilir stratejidir. Tüm yiyecek atıklarınızı döktüğünüz bir kompost fıçısı oluşturun ve ardından bunu toprağı beslemek için kullanın. Yeni başlayanlar için karmaşık gelebilir, ama gerçekten değil. 

6. Çevre dostu temizlik ürünleri satın alın

Sürdürülebilir bir kafe veya restorana sahipseniz, muhtemelen çevreye zarar veren temizlik ürünleri kullanmamanız gerektiğini bilirsiniz. Çoğu çevre dostu temizlik ürününün normal ürünlerden daha pahalı olduğu doğrudur, ancak yeterince yakından bakarsanız bazı değerli taşlar bulabilirsiniz.

Öncelikle, düzenli temizlik ürünlerinin suyu ve havayı kirleten sert ve zararlı kimyasallar içerdiğini anlamalısınız. Öte yandan, çevre dostu temizlik ürünleri kimyasal içermez ve ayrıca sağlığınız için daha iyidir.

Ancak bir temizlik ürününün çevre dostu olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Greenguard, Green Seal, Design for the Environment, Chlorine Free Products Association veya Environmental Choice Programı gibi etiketleri arayın.

7. Çevre dostu bir restoran sertifikası alın

Yeşil Restoran Derneği diye bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Aslında, 1990’dan beri varlar. Restoranların işlerini yeşile çevirmelerine yardımcı olan, kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyondur. Ayrıca sizi resmi bir yeşil restoran yapacak bir sertifika sunarlar.

Sürdürülebilirlik uygulamalarınız konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız onlara katılmayı düşünün. Ayrıca, yeşil bir sertifikaya sahip olmak, müşterilerinizi gezegen için doğru olanı yaptığınıza ikna etmede uzun bir yol kat edecektir.

8. Dijital çözümler kullanın

Dijital çözümler, gıda hizmeti sektöründe yavaş yavaş kağıdın yerini alıyor. Örneğin, geleneksel menüler yerine, artık dijital fiş sağlayan POS sistemlerini veya akşam yemeği için QR kodlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca, geleneksel delikli kartlar veya plastik kartlar yerine bir uygulama veya dijital kart aracılığıyla sadakat programınızı yalnızca dijitale geçirebilirsiniz.

Günümüzde, çoğu pazarlama çabası da çevrimiçi. Kağıt üzerinde reklam vermek yerine, web siteniz ve sosyal medya üzerinden yapın.

9. Su kullanımını azaltın

Bir restoranı çevre dostu yapmayı öğrenirken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da su tasarrufudur. Sızdıran bir musluk bile uzun vadede bir ton para kaybetmenize neden olabilir.

Tükettiğiniz su miktarını azaltmak için kullanabileceğiniz başka numaralar da var:

 • Bekleyin ve bulaşık makinesini dolduğunda çalıştırın;
 • Su tasarruflu tuvaletler kullanın;
 • Düşük akışlı musluklar veya hareket sensörlü musluklar takın;
 • Şişelenmiş suyu bir filtreleme sistemiyle değiştirin;
 • Sadece özel olarak talep eden müşterilere su getirin;
 • Su ısıtmak için güneş panelleri kullanın;
 • Bahçeniz için yağmur suyunu yakalayın.

10. Gıda israfını en aza indirin

Son fakat kesinlikle en az değil, restoranınızı daha çevre dostu hale getirmenin bir başka yolu da yiyecek israfınızı en aza indirmektir. Bozulabilir ürünlerin son kullanma tarihlerini izleyin ve FIFO (ilk giren ilk çıkar) yöntemini kullanarak önce kullanın.

Bunları daha kolay takip etmek için otomatik bir envanter sistemi kullanmayı düşünün. Yiyecek israfı kaçınılmaz olmaya başladığında ve tüm malzemeleri bozulmadan kullanamayacağınızı bildiğinizde, fazlalığı yerel barınaklara bağışlayın.

Yiyecek israfını daha da önlemek için, çoğu müşterinin tabaklarında çok fazla yiyecek bıraktığını fark ederseniz porsiyonlarınızı küçültmeyi düşünün.

İnsanlara Restoranınızın Çevre Dostu Olduğunu Nasıl Bildirirsiniz?

Artık bir restoranı nasıl çevre dostu yapacağınızı öğrendiğinize göre, insanlara sizinkinden bahsetmeye başlamanın zamanı geldi. Çevre dostu bir restorana sahip olmak mükemmel bir basındır, bu yüzden reklamını yapmaktan çekinmeyin:

 • Bunu web sitenizde duyurun:  web sitenizin kapak fotoğrafına çevre dostu bir rozet ekleyin ve yeşil girişimleriniz hakkında konuşmaya adanmış bir sayfa oluşturun.
 • İlerlemenizi sosyal medyada paylaşın:  Sosyal medya, bir kompost kutusu kurmak veya LED aydınlatmaya geçmek gibi attığınız küçük yeşil adımlar hakkında müşterileri bilgilendirmek için mükemmeldir.
 • Tüm sertifikaları ön kapınızda  sergileyin: sertifikanızı gururla sergileyerek yoldan geçenlere restoranınızın yeşil sertifikalı olduğunu bildirin.
 • Müşterilerinizi bu konuda bilgilendirmek için personelinizi eğitin:  Restoranınızı gelişigüzel bir şekilde ziyaret eden ve restoran hakkında pek fazla bilgisi olmayan kişiler, sizin çevre dostu olduğunuzu öğrenmekten mutlu olabilir. Basit bir “Kuruluşumuzun altı aydır kağıtsız kaldığını duydunuz mu?” hile yapabilir.
 • Yerel çevre etkinliklerine katılın:  çevrenizde meydana gelen çevresel nedenlere sahip etkinlikler hakkında bilgi alın ve katılıp katılamayacağınızı görün. Bu sizin için harika bir tanıtım olur.

Son sözler

Süreç hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, bir restoranın nasıl çevre dostu hale getirileceğini öğrenmek zorlu bir savaş olabilir. Neyse ki, yukarıdaki ipuçları ve püf noktaları sağlam bir şekilde başlamanıza yardımcı olabilir. Bunları uygulayın ve günlük operasyonlarınızda ve müşterilerin işinize nasıl tepki vereceğinde bir fark göreceksiniz.