Gizli Menü Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Chipotle’s Burritodilla’yı duydunuz mu? Quesarito’nun daha ince bir versiyonudur, peynir ve soslarla doldurulmuş iki ekmeği olan bir quesadilla şeklindedir.

Ya da In-N-Out’un hayvan tarzı burgerine ne dersiniz? Domates, ızgara soğan, marul, turşu ile kaplanmış ve restoranın sıkı korunan sos formülü ile drizzled hardallı dana köftesi ile canavar burger.

Ağız sulandıran değil mi? Ama en son kontrol ettiğinizde neden menüde yoktu?

Çünkü bu karışımlar gizli menülerin bir parçasıdır  . Ama gizli menü nedir? Müşterileri içeriden öğrenen bir kulübün parçası gibi hissettiren akıllı bir pazarlama taktiği.

“Bilgi içinde olmanın” sürekli artan toplumsal değerinden yararlanarak onlara ayrıcalıklı olmanın heyecanını yaşatıyor.

Restoranlar ve gıda ERP sistemleri gibi gıda endüstrisi ile ilgili diğer işletmeler çevrimiçi alanda rekabet ederken, gizli menüler dijital platformlarda büyük bir şekilde ortaya çıkıyor.

Etkili bir restoran büyüme stratejisi arıyorsanız, bu listeye yeni bir eklemedir.

Peki gizli menü nelerden oluşur? Faydaları nelerdir? Nasıl çalışır ve işiniz için nasıl bir tane yapabilirsiniz?

Bu yazı tüm bu soruları cevaplayacaktır. Bunu okumayı bitirdiğinizde, gizli menünün ne olduğu ve birinden nasıl yararlanabileceğiniz konusunda mükemmel bir fikir edineceksiniz.

Hadi bazı harika gizli menü fikirlerinin tadına varalım!

Gizli Menü Nedir?

Gizli menü, bir yiyecek kuruluşunun reklamı yapılmamış bir yemeği veya içeceğidir. Adı onu ele veriyor; Halkın sipariş edebileceği bir menüde listelenmeyeceğiniz bir yemek.

Gizli menüler, müdavimlerin münhasırlığını daraltmak için özel olarak hazırlanmış özel tabaklar ve içeceklerdir. Özel veya gizli bir şey hakkında döngüde hissetmelerini sağlayarak müşteri sadakati oluşturmayı amaçlar.

Soğuk Buster olarak adlandırdıkları, şeftali huzur veren bitki çayı veya yeşim narenciye nane çayı ile karıştırılmış Starbucks’ın buğulanmış limonatası gibi. Menüde yok, ama böyle bir içki hazırladıklarını biliyorsanız, sipariş edebileceğiniz bir şey.

Sadece Cold Buster içeceğinden bahsederek, Starbucks’ın içki severler için gizli bir kulübün kurnazca bir parçası olduğunuzu hissetmiyor musunuz?

Yeterince komik, sır olması gereken şeyi paylaşmak heyecan verici. Bu nedenle gizli menüler, vızıltıları ve müşterileri yönlendirmenin akıllıca bir yoludur.

Gizli menü yiyecek veya içecek isabetli olursa, müdavimlerin arkadaşlarını getirmesini sağlar ve daha geniş bir sır bilenler çemberi yaratır.

Çoğu insanın bilmediği bir şeyin içinde olduklarını bilerek, insanları sipariş vermeye heyecanlandıran heyecan verici bir pazarlama taktiği (evet, amaçlanan).

Hepsinden iyisi,   çevrimiçi gıda işletmeniz için ilgi uyandırmak için düşük maliyetli bir stratejidir .

İronik olarak, gizli menüler gıda girişimcileri tarafından oluşturulmaz. Müşterilerin eğlence için klasik menü öğelerinden tuhaf karışımlar tasarlamaya çalışmasıyla başladı.

Bu karışımlar kulaktan kulağa yayıldı ve kısa süre sonra restoranlar bunun ilginç bir pazarlama taktiği olduğunu fark etti. Bu yüzden bunu mükemmel sonuçlarla yapmaya çalıştılar.

Gizli Menü Uygulamanın Amacı Nedir?

Bir Fısıltı Kampanyası başlatır

İnternetteki bir yabancıdan iyi yemek hakkında duymak bir şeydir, ancak bunu tanıdığınız birinden duymak, size fayda sağlayan yüksek bir sonucu olan farklı bir hikaye.

Görüyorsunuz, ağızdan ağıza pazarlama hiçbir zaman gücünü kaybetmedi. Sadece çevrimiçi alanda değişti. Bu pazarlama türü, bir işletmeyi ölçeklendirmede kritik faktörler olan akran tavsiyesi ve resimde sosyal kanıt alır.

Bunun hakkında düşün:

Bir arkadaşınız buna kefil olursa ve hatta herkesin bilmediğini ekleyerek hikayedeki “özel hissi” koruyarak bir gıda maddesine bakma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

özel

Özel hissetmek istemek insan doğasıdır. Müşteriler, restoranınızda “müdavim” olduklarını hissetmek isterler çünkü müdavimlerine özel muamele yapılır ve özel avantajlar elde edilir.

Müşterinize düzenli davranırsanız, sadık olurlar. Sadık olduklarında, gizli bir menü öğesi, ilişkiyi sürdürmeleri için onlara sunabileceğiniz bir avantaj olabilir.

Müşteriler bir macera duygusuyla gelişirler; satın alma deneyimleri ile biraz heyecan isterler. Gizli menü öğeleri onlara bunu verir ve restoranın onlara biraz daha özel davrandığını bilerek daha fazlası için geri gelmelerini sağlar.

Basitçe söylemek gerekirse, bağlı kuruluş pazarlaması veya FBA hizmetleri (Amazon’da satış) gibi diğer çevrimiçi endüstrilerin ancak hayal edebileceği benzersiz bir müşteri deneyimi sunabilirsiniz.

Bu, uygulama sadakat programınız için harika bir entegrasyondur.

Çevrimiçi Siparişleri Yönlendirir

Yalnızca bir uygulamada veya bir web sitesinde sunulan gizli bir menü öğesi, mevcut durumda iş yapmak için ideal bir yer olan çevrimiçi satışları artıracaktır.

Gerçek mekanda faaliyet gösteren restoranlar sınırlı alana, sınırlı oturma kapasitesine sahiptir veya pandemi kısıtlamalarının bir parçası olarak operasyonları duraklatmaları tavsiye edilmiştir.

Çevrimiçi olarak gizli menü öğelerine sahip olmak, müşterileri fiziksel olarak karşılanamasalar bile sipariş vermeye devam etmelerini sağlayacaktır. Bunu kripto para birimi kullanmak gibi çeşitli ödeme yöntemleriyle tamamlayın.

Bedava

Gizli menüler, sadakat oluşturduğu için yalnızca akıllı pazarlama taktikleri değildir; aynı zamanda akıllıdırlar çünkü uygun maliyetlidirler.

Gizli menülerle, grafik uzmanları tutmanız veya grafik yazılımlarına abone olmanız gereken yeni menüler hazırlamanız, basılı reklamlar oluşturmanız veya çevrimiçi reklam kampanyaları oluşturmanız gerekmez.

İşi daha hızlı tamamlamak için sosyal medyada yayınlayabilir, bir bültene entegre edebilir veya tahmine dayalı çeviricileri kullanarak düzenli olarak kişisel aramalar yapabilirsiniz. Gerisini kulaktan kulağa halleder.

Starbucks CEO’su Howard Schulz bile sonuçların hoş bir sürpriz olduğunu, özellikle bunun için herhangi bir ek kaynak harcamak zorunda olmadıklarını söyledi.

Bu, ev ekipmanı ve etkinlik maliyetlerinden, yoğun reklam harcaması gerektiren güzellik ürünlerine kadar güneş altında herhangi bir şey satan çevrimiçi mağazalardan farklıdır.

Menü Ne Kadar Gizli Olmalı?

İdeal olarak, onu bir kasaya gizlice kilitlememelisiniz; eğer durum buysa kimse sipariş vermez. Ayrıca çok halka açık olmamalı çünkü münhasırlık hissini kaybedecek.

Özel ve erişilebilir olmak arasında bir denge kurmalısınız. Başlamak için, kanıtlanmış müdavimlere gizli bir menü yemeği sunun. Geri bildirim isteyin ve beğenirlerse, ailenizin ve arkadaşlarınızın merakını uyandırmak için sosyal medyada bu konuda paylaşımda bulunmalarını önerin.

Hatta onlara gizli menü öğesini tanıtmak için kısa bir çevrimiçi akışta müdavim olma hilesi bile bulabilirsin. Bu, teklifi daha özel hale getirir.

Gizli Menüde neler olmalı?

Düzenli olarak beğendikleri herhangi bir özel sipariş hakkında geri bildirim isteyin. Ancak standart menüden ve kullandığınız tipik malzemelerden çok uzaklaşmayın.

İdeal olarak, gizli bir menü öğesi, zaten sahip olduğunuz malzemelerin bir karışımı ve eşleşmesi olmalıdır. Bunun için yeni malzemeler almaktan kaçınmak istersiniz, böylece gizli menü öğesini yeterince insan keşfedemez diye boşa gitmesin.

Basitçe söylemek gerekirse,   yeni bir karışım veya tarif için mevcut malzemeleri kullanın .

Daha önce, gizli menülerin reklama ihtiyaç duymadıkları için uygun maliyetli olduğundan bahsetmiştim. Mevcut malzemeleri kullanmak, gizli menülerin ekonomik olarak akıllı olmasının bir başka nedeni olacaktır.

How to Set up a Secret Menu

Now that we’ve answered the question “What is a secret menu?” we’re down to the best part. We’ll talk about how a secret menu works and how you can create it.

There are 5 simple steps you can follow.

1. Loop in Your Staff

Tell your staff about the plans, and they might be able to suggest killer secret menu items that will drive up sales. If they don’t, tell them of a trial phase you will enact and brief them about encouraging testers to give honest feedback once test items are deployed.

You can even tell them that they can conveniently forward their feedback through your website. You can use chat plugins or social inboxes for this.

Also, when the secret menu is in place, telling your staff to congratulate the regular will help make customers feel more special.

2. Brainstorm Ideas and Pick Items or Ingredients

Other than utilizing existing items and ingredients, pick adventurous concoctions or unexpected mixtures.

To know if it will work, you can label trial mixes or dishes as special and offer free tastes in exchange for feedback. Adjust accordingly to the input and offer to regulars to get your initial set of customers.

You can also capitalize on food trends you see online.

3. Think of Creative Secret Menu Item Names and Descriptions

Time and again, I described secret menu items as fun, engaging, or adventurous. Coming up with creative names will reflect these descriptions. Plus, it adds to the exclusivity of the item seeing that it’s named slightly different from what they’ll read on regular menus.

4. Take the Secret Menu Item Online

Offer the dish or drink in the app or website, and use coupon codes sent to newsletter subscribers. These strategies will make the exclusive few aware of an exciting meal offered only to them.

Just be sure your app or website can offer a level of cybersecurity against online information theft. That way, customers can give their personal information with peace of mind.

5. Continue To Test and Promote

Getting successful with one secret menu item isn’t a reason to lay low. In fact, this proves the marketing strategy works, and more concoctions could mean higher revenues.

So keep testing, collaborate with your staff, and check out viral food items on social media. Then keep reminding your team to suggest the secret menu item to proven regulars and asking them to post about it on social media.

A secret menu item will be publicly known as more regulars tell about it to others in time. If it reaches this point, you can leverage digital marketing services, growth hacking tools, or referral systems to get a wider market reach.

But this also means you have to take this out of the secret menu, which is another reason you need to invent more.

Last Thoughts

Major food industry players have reached success by using secret menus, and you can too. It’s a subtle, effective, and clever way to foster exclusivity that will result in brand loyalty.

Offering discounts is good, but creating secret menus spikes online interest, creates a sense of community, and opens your doors for more scaling potential.

Yeni şeyler denemek eğlencelidir; Bundan dolayı daha fazla gelir elde edebiliyorsanız, çok daha eğlenceli. Bu nedenle, gizli menülerden yararlanın ve marka sadakati oluşturmada ve yinelenen müşteriler ve marka savunucuları getirmede ne kadar etkili olduklarını, eksi yüksek maliyetlerle görün.