Bir Restoran Sahibi Olarak Yemek Teslimat İşinizi Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Demek mahalleye yemek dağıtmaya başladın. Ama bu haberi olabildiğince çok insanın dikkatine nasıl sunacaksınız? Cevap aşağıda yatıyor. Yemek dağıtım işinizi nasıl tanıtacağınızı ve restoranınızın yerel rekabeti nasıl gölgede bırakacağını öğrenin.

Yiyecek Dağıtım Stratejisi: Yiyecek Dağıtımı İşletmesinin Nasıl Teşvik Edileceğine İlişkin 14 Fikir

1. Web sitenizin ana sayfasına bir sipariş düğmesi ekleyin

Bir restoran olarak teslimat siparişlerini kabul etmenin en kolay yolu web sitenizdir. Bir şirket içi çevrimiçi sipariş sistemi kullanmanın avantajı, tüm süreç üzerinde tam kontrole sahip olmanıza ve tüm kârı elinizde tutmanıza olanak tanır.

Çevrimiçi siparişleri kabul etmenin yanı sıra, genellikle telefonla sipariş alırken meydana gelen insan hatası riskini ortadan kaldırır. Çevrimiçi siparişi etkinleştirmek için web sitenize bir sipariş düğmesi eklemeniz yeterlidir.

Düğme, ana sayfanızın üst kısmında görünür olmalıdır, böylece kullanıcılar onu gözden kaçıramaz. Bu şekilde, web sitenize kim gelirse, sizin de teslim ettiğinizi hemen bilecektir. Gıda dağıtım pazarlama stratejiniz web sitenizden başlamalıdır.

Duda, Joomla, Drupal, Squarespace, Weebly, Wix ve WordPress ile oluşturulmuş web sitelerine çevrimiçi sipariş düğmesinin nasıl ekleneceğini açıklayan hızlı bir video.

Ardından, sosyal medya profillerinize odaklanın. Bazı durumlarda, müşterilerin doğrudan profilinizden sipariş vermesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin Facebook, işletme sahiplerinin sayfalarına bir harekete geçirici mesaj düğmesi yerleştirmesine olanak tanıyan bir özelliğe sahiptir. Metni çeşitli seçenekler arasından seçebilirsiniz, ancak bir restoran için en uygun olanı “Siparişi Başlat” harekete geçirici mesaj olacaktır.

İşte Facebook sayfanıza çevrimiçi sipariş eklemenin yolu.

Aynı şeyi diğer sosyal medya platformlarında yapamayacak olsanız da, restoran web sitenizdeki sipariş sayfasına bağlantı vermek için biyografinizi kullanabilirsiniz.

Daha açık hale getirmek için, bağlantıdan önce “Yemek siparişini buraya verin”, “Teslim ediyoruz” veya “Menüyü ve siparişi görün” gibi bir harekete geçirici mesaj ekleyin.

3. Tanıtım malzemelerinizde iştah açıcı fotoğraflar kullanın

Müşteriler yemeğinizi denemeden önce web sitenizde, sosyal medyada ve basılı materyallerde sergilediğiniz ağız sulandıran fotoğraflara bayılabilirler.

Yemek dağıtım işinizin reklamını yaptığınızda, müşterilerin açlığını tetikleyecek görseller kullandığınızdan emin olun. Bir kase buharda pişirilmiş peynir rendelenmiş makarna, çıtır bir pizza veya lüks, kadifemsi bir tatlı tüm farkı yaratabilir.

Ve yiyecekleri tanımlamak için kullanılan kelimelerden bahsetmişken, menü açıklamalarınıza da dikkat edin. Bu menü yazma ipuçları tüm müşterilerinizi acıktıracak.

4. Özel indirimler ve promosyonlar sunun

Kullanabileceğiniz en yenilikçi yemek dağıtım fikirlerinden biri, yalnızca teslimat promosyonlarıyla müşterileri cezbetmektir. Yemek yerken bunu alamayacaklar, bu yüzden en kısa sürede yararlanmak için cazip olacakları eşsiz bir fırsat.

Restoran promosyonlarınızda yaratıcı olun. Bunları mevsime, özel tatillere ve hatta günün saatine göre uyarlayın.

Promosyon fikirleri bulmak için fazladan yardıma ihtiyacınız varsa  , tüm yıl için bir yemek tatili takvimi oluşturduk  . Her ayın en önemli yemek tatillerini vurgular ve her biri için promosyon fikirleri içerir. Şunları yapabilirsiniz  ücretsiz olarak indirmek  burada.

5. Arama motoru optimizasyonu yapın

Şimdi, yemek dağıtım işinizi bölgenizdeki müşterilere nasıl tanıtacağınızı merak ediyorsanız, cevap arama motoru optimizasyonu (SEO) olacaktır.

Kısacası, web sitenizi restoranınızla alakalı anahtar ifadelerle optimize etmek, Google sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Bu şekilde, birileri bu ifadeleri aradığında rakiplerinizden daha yüksekte görünürsünüz.

Web sitenizi SEO için nasıl optimize edeceğinizi buradan öğrenin:

  • Restoranlar için SEO Veya İnternette Daha Fazla Yiyecek Nasıl Satılır
  • SEO Destanı: Restoranlar için Yerel SEO’nuzu Artırabilecek 4 İpucu

6. Yerel etkileyicilerle ortak olun

Hizmetinizi bir maliyet veya başka bir fayda karşılığında tanıtmak isteyebilecek yerel etkileyicilerle iletişime geçerek bazı yiyecek dağıtım reklam fikirlerini başkalarına bırakın. Bu, teslimat hizmetinizi (ve bir bütün olarak restoranınızı) takipçilerine göstermenize olanak tanır.

Restoranınızı nasıl tanıtacaklarına karar vermek için etkileyiciyle birlikte çalışın. Örneğin, yemeğinizin fotoğraflarını yayınlayabilir ve restoranınızı etiketleyerek insanları denemeye teşvik edebilirler.

7. Bölgedeki iş ortaklarını arayın

Etkileyenlerle ortak olmaya benzer şekilde, bölgenizdeki diğer işletmeleri ziyaret edebilir ve karşılıklı olarak yararlı bir anlaşmayla ilgilenip ilgilenmeyeceklerini sorabilirsiniz.

Örneğin, yerel oteller her odaya teslimat hizmetinizin reklamını yapan bir broşür eklemek isteyebilir. Bu şekilde yorgun ziyaretçiler otel odalarının rahatlığında bir şeyler sipariş edebilirler.

Karşılığında, bir şeyler yemek için gelen ve henüz kalacak yeri olmayan her turist için restoranınızdaki masalara otelin reklamını yapan broşürler bırakabilirsiniz.

8. Yemek fuarlarına ve festivallerine katılın

Yemek dağıtım işinizi daha fazla yerliye nasıl tanıtacağınızı merak ediyor musunuz? Bölgenizde herhangi bir yemek fuarı veya müzik festivali varsa, bunlar yerel işletmeleri açmanın anahtarıdır.

İdeal olarak, insanlara yemeğinizin bir örneğini sağlamak için bir satıcı olarak katılacaksınız. Bu bir seçenek değilse, katılımcılara en azından bazı el ilanları dağıtma olasılığını sorgulayın.

Yiyeceklerinizi satmak için bir yiyecek kamyonu veya bir stand alırsanız, sizden bir şey satın alan kişilere vermek üzere kartvizitler ve el ilanları gibi promosyon malzemeleri getirmeniz çok önemlidir.

Materyaller, restoranınızın adını ve logosunu, insanların sipariş verebileceği web sitesini ve restoranınızın adresini içermelidir. İsterseniz, yemek teslimat hizmetiniz için “ilk çevrimiçi siparişinizde %10 indirim” gibi bir promosyon da ekleyebilirsiniz.

9. E-posta pazarlaması yapın

Bir bülten, teslimat işinizi tanıtmak için mükemmel bir yerdir. Abonelerinize, yalnızca e-posta listenize özel teklifler ve indirimler içeren düzenli e-postalar gönderebilirsiniz.

Yeni abonelere gönderdiğiniz hoş geldiniz e-postasına, bu hizmetten herkesin haberdar olduğundan emin olmak için çevrimiçi sipariş sayfanıza bir söz (ve bir bağlantı) ekleyin.

10. Bir çevrimiçi sipariş uygulaması oluşturmayı düşünün

Sipariş deneyimini iyileştirmek için, sipariş uygulamasıyla bir sonraki seviyeye de taşıyabilirsiniz.Müşteriler, çevrimiçi menünüze kolay erişim için telefonlarına indirebilir.

Bir uygulama, daha sorunsuz gezinme ve anında   iletme bildirimleri ve uygulama içi bağlılık programları gibi ek özellikler sağlar . Daha fazla kişinin uygulamanızı indirmesini sağlamak için bu avantajları web sitenizde tanıtın.

11. Kurumsal ofisler için grup fırsatları sunun

Restoranınız ofis binalarının yanındaysa, büyük siparişlerde fırsatlar sunarak onların dikkatini çekmeyi düşünün. Bu şekilde, verecekleri bir sonraki ofis partisinde baş yemekçi siz olacaksınız.

Bu fırsatları web sitenizde ve sosyal medyada duyurun, ancak bunları el ilanlarına yazdırın ve resepsiyona bırakıp bırakamayacağınızı veya binada dağıtıp dağıtamayacağınızı sorun.

Grup anlaşmalarına bazı örnekler,  “beş pizza sipariş et ve bir tane bedava al”  veya  “100 doların üzerindeki siparişlerde %20 indirim” şeklindedir.

12. Gazete ve billboard reklamlarına yatırım yapın

Çevrimiçi yemek dağıtım hizmeti için pazarlama stratejiniz yüksek bir bütçe içeriyor mu? O zaman bu paranın bir kısmını reklama yatırmayı göze alabilirsiniz.

İster yerel gazetedeki bir reklam, isterse yeni çevrimiçi sipariş uygulamanızın reklamını yapan bir ilan panosu olsun, eski tarz reklamcılık hala işe yarıyor.

Devamını oku:  Temel Bilgilere Dön: Restoranlar için 10 Çevrimdışı Pazarlama Fikri

Bununla birlikte, yemek dağıtım işinizin reklamını yapmak için bu kadar para harcayamıyorsanız, bu düşük bütçeli restoran fikirlerine göz atın.

13. Bir sadakat programı oluşturun

Puana dayalı bir sadakat programı, uygulamanızın yemek dağıtım hizmetini iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Tabii ki, bir uygulama olmadan da bir sadakat programı oluşturabilirsiniz, bu yüzden başka türlü yapamayacağınızı düşünmeyin.

Ancak uygulama, kullanıcıların sanal sadakat kartlarını tarayarak ek puanları zahmetsizce almalarına olanak tanır. Bu puanları daha sonra restoranınızda harika ödüller veya indirimler kullanmak için kullanabilirler.

Sadakat programınıza abone olan müşterilere, her sipariş verdiklerinde girebilecekleri benzersiz bir kullanıcı kodu verebilirsiniz. Bu, uygulamanın toplamlarına bazı yeni sadakat puanları ekleme zamanının geldiğini bilmesini sağlar.

14. Restoranınızda duyurun

Son olarak, yemek dağıtım işinizi gerçek restoran içinde nasıl tanıtacağınızı da düşünmelisiniz. Neyse ki, cevap basit ve tanıtım materyallerinde yatıyor.

Ön kapınıza, POS’un yanına bir poster asın ve tüm masalara masa üstü broşürler ekleyin. İsterseniz, müşterilere çevrimiçi sipariş verebileceklerini bilip bilmediklerini sormak için sunucularınızı da eğitebilirsiniz.

Bu bir sargı

Artık bir yemek dağıtım işinin nasıl tanıtılacağına dair tüm bu bilgileri topladığınıza göre, top sizde. Mahallede birkaç arkadaş edinmenin ve bu çevrimiçi satışları artırmak için web sitenizi ve sosyal medyayı tam potansiyeliyle kullanmanın zamanı geldi.